رشد صنعت مرغداری با افزایش تولید در بافق

یزد- ایرنا- در چارچوب تحقق شعار « جهش تولید» که در پیام نوروزی سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان یک اصل کلیدی برای رونق اقتصادی اعلام شد، فعالان صنعت پرورش مرغ گوشتی در بافق با استفاده از تمامی ظرفیت ها تاکنون با پنج درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل سه هزار و ۵۸۰ تن گوشت تولید و روانه بازار کردند.

به گزارش ایرنا در سال های نه چندان دور در بافق، بیشتر نیازهای ساکنان شهرها به گوشت سفید از سوی پرورش دهندگان سنتی مرغ در روستاها و یا تعداد کمی از خانوارهای شهری تأمین می شد اما با افزایش رشد جمعیت شهری و محدود بودن ظرفیت منابع روستایی، پرورش متراکم مرغ به روش صنعتی رونق یافت.
قدمت صنعت پرورش تجاری مرغ در ایران به سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ مربوط است که با حمایت های مسوولان متولی و دولتمردان وقت تاکنون، پیشرفت های زیادی در این صنعت رخ داده است.
در حال حاضر پرورش جوجه های گوشتی تجاری در سالن های مجهز به کنترل دما و تهویه انجام می گیرد، به همین علت در بیشتر نقاط کشور از جمله در استان یزد خصوصا در شهرستان بافق که دارای شبکه های برقرسانی است، می توان پرورش مرغ گوشتی را انجام داد تا علاوه بر سود اقتصادی که برای پرورش دهندگان به همراه دارد موجب کاهش نیاز کشور در برخی مواقع به واردات محصول و ایجاد اشتغال برای جوانان می شود.
مهم ترین مشکل صنعت مرغداری
یکی از پرورش دهندگان مرغ گوشتی در بافق به گزارشگر ایرنا گفت: بی ثباتی قیمت بازار مرغ، نبود یا کمبود نقدینگی کافی، کمرنگ بودن صادرات و التهاب بازار نهاده و گرانی خوراک و واکسن در حال حاضر به عنوان مهم ترین مشکلات صنعت مرغداری است.
غلامحسین توکلی افزود: با توجه به نوسان قیمت نهاده ها و خوراک طیور برای خرید نیاز به نقدینگی است زیرا فروشندگان خوراک طیور محصول خود را به دلیل نوسان قیمت ارز در بازار، نقدی عرضه می کنند و در صورت خرید غیرنقدی(نسیه) مجبور به پرداخت سود ۲۰ درصد هستیم که قیمت تمام شده مرغ، بیشتر از قیمت آن در بازار است.

دیدگاه ها بسته شده اند